.Посетете основния ми блог РЕКИ.БГ

сряда, 17 април 2013 г.

Авария на ВЕЦ в Сапарева баня пусна „циментова” вода в река Джерман

03.04.2012

размер на текста:

От години река Джерман не беше плашила дупничани с цветно преобразяване. Снимка: dennews.bg

Авария на ВЕЦ „Джерман" в Сапарева баня хвърли в паника Дупница, след като в река Джерман днес потече „циментова" вода. И докато някои с притеснение се чудеха кой може да е замърсителят, други се шегуваха, че ще чакат след сивата вода да дойде червената, а след нея и златната. Нали знаете приказката за златното момиче, пошегува се 81-годишния Илия Димитров, който все още не е успял да оправи къщата си след пораженията от наводнението на 4-и декември 2010-а година.

Служители на община Дупница са намерили източника с подробен обход на реката, а кметът на Сапарева баня Сашо Иванов още сутринта е бил уведомен за аварията на водната централа.

На откриването, в края на 2010-а година, министър Трайков лисна чиста планинска вода, за да върви по вода на веца. Снимка: Архив/dennews.bg

Задействало се през нощта свлачище е скъсало тръбите на веца на две места. „Още сутринта от фирмата ме уведомиха за аварията, която е в общинския горски фонд на Сапарева баня. Фирмата вече работи по възстановяването на водопровода, като от там увериха, че това ще стане за тяхна сметка. Ако ми се бяха обадили колегите от Дупница щях да им кажа, а не да търсят източника цял ден", обясни за dennews.bg Сашо Иванов.
51% от собствеността на ВЕЦ „Джерман" е на френската национална електрическа компания, а другия дял е на български инвеститор. Лентата на централата през декември 2010 г. прерязаха тогавашният енергиен министър Трайчо Трайков и френският посланик в България.
И кметът на Дупница Методи Чимев, и колегата му Сашо Иванов успокоиха, че няма повод за притеснение, тъй като цветът на реката се дължи на носените от водата земни маси. В района на веца пък почвата е камениста и песъчлива, на което се дължи циментовия вид на Джерман.
 

ВИДЕО

Коментари (2)

03.04.2012
1

Кмета на Сапарева баня е тъпанар! Да беше сигнализирал откъде е замърсяването, селянин ограничен!
Христо Христов
04.04.2012
2

Да беше ама не е,кой знае къде е бил на запой.А това на видеото са домоуправителите на ул.Русалка.

Бобов дол скочи срещу ВЕЦ-Яхиново, общината в паника от критичното ниво на яз. Дяково

Десислава Панайотова-Янкова
07.05.2012

Спешна намеса от държавата и по-специално забрана за експлоатация на ВЕЦ-Яхиново, разположен на единия от двата дюкера на язовир Дяково иска местната власт в Бобов дол.
Критичното ниво на язовира и реалната опасност общините Бобов дол и Дупница, както и предприятията в района да останат на сух режим бяха обсъдени на отворената сесия на Общински съвет в миньорския град, която придоби характер на работна среща с представители на Напоителни системи, Кюстендилска вода, Областно пътно управление, заместник-областния управител Радослава Чеканска и депутатът Мая Манолова.
Всъщност най-критично е положението на Бобов дол, защото за разлика от Дупница, единственият източник на вода за бобовдолци е язовира.
„Хайде обяснете ми как е възможно частник да прави пари експлоатирайки държавно съоръжение и собственост, обричайки на всичко отгоре хиляди домакинства и предприятията на воден режим. Язовир Дяково никога не е бил с толкова ниско ниво, а аз имам наблюдения от години назад. Кой е собственикът на този ВЕЦ и кой му разрешава да отклонява вода, след като има проблем със запасите и се очертава жесток режим", попита разгорещено заместни-председателят на ОбС Валери Радлев. ОбС-шефът Огнян Зарев пък подчерта, че разрешителното за централата улеснява излишно частният собственик, защото му е позволено да отклонява вода на самият дюкер, за да не „харчи пари за помпи".





ВЕЦ-Яхиново има нов собственик –Френската национална електрическа компания, която изгради в партньорство с български инвеститор ВЕЦ-Джерман, стана ясно днес.

От Напоителни системи отчитат, че новият собственик спазва по-изрядно заложените в разрешителното за водоползване параметри, но и това не е достатъчно.
„В разрешителното на централата е посочено, че тя може да работи, ако обемът на язовира е над 20 милиона куб. метра. Това според нас е недостатъчно и още преди откриването на централата ние настоявахме тази цифра да бъде 27 млн. куб. метра. Сега отново ще изготвим такова становище, защото язовирът не е вана, която пълним и източваме, а съоръжение, от което зависи дългогодишната водна стратегия. Тази година имаше валежи, но не може да си позволим да губим вода, защото не се знае какво ни чака. Новият собственик е по-стриктен от предишния и наистина спазва забраната. Но параметрите на разрешителното трябва да бъдат променени", обясни от своя страна главният инженер на Напоителни системи –Дупница Виктор Мантарков.
Първоначално „наострени" едни срещу други страните стигнаха до извода, че трябва да обединят усилия и да изискват заедно мерки, които пък само държавата може да вземе.
„Като зависи от държавата – да викнем министър Нона Караджова. Нека Министерството на околната среда и водите преразгледа разрешителното за водоползване, за да се гарантира първо интереса на гражданите. Ако това не стане, каквото и да си говорим все на това дередже ще сме", отсече Радлев.
Всъщност освен добрата новина, че новият собственик засега спазва правилата за водоползване, Мантарков обяви още една добра новина. Яз. Дяково се пълни и от един месец количествата вода са се удвоили, като в момента обемът му е 16 милиона кубически метра. Но добрата новина свършва тук. Защото тази цифра все още означава, че язовирът е с „мъртъв" обем, а най-оптимистичните прогнози сочат, че до края на снеготопенето обемът ще стигне 20 млн. куб. м. „А обемът, който гарантира спокойствие е 35 милиона куб. м. За последния месец на всеки 4 дни в язовира влизат по 1 млн. куб.м., което пък е потреблението за цял месец", обясни още Мантарков.
А ако винаги сте се чудили, защо в подножието на планините у нас водата не стига, а Гърция полива цяло лято градините си с българската вода-ето ви отговора. Защото деривациите не могат да поемат по-големи количества от 5 куб.м/сек и дори при много вода тя се губи. За това обаче са нужни огромни инвестиции и отново решение на държавническо ниво.
 

Коментари (3)

кажете истината
07.05.2012
1

Кажете истината как години наред ВЕЦ Яхиново си прави каквото си иска, с мощната подкрепа на хора като бившия шеф, Нешев и т.н., както и политчадъра на Емил Гущеров, който вероятно не го прави без да му е обещано повече от едно Верту.Друг е впроса, че всички те се отчитаха на братята от Ресилово...Всичко е една голема лапаница.
07.05.2012
2

Защо чак сега се повдига този наболял проблем?Ситуацията е такава от миналата година,контролирана от шефа Костадинов и началник хидроотдел Нешев,а сега същия търчи при Манолова и ни лук ял,ни лук мирисал.Миналата година язовира също бе достигнал санитарния минимум.Крайно време е да се потърси отговорност от длъжностните лица.
setfsdvg
07.05.2012
3

Язовира се източва от няколко години ама няма никой заинтересован.При водния ревим който имахме есента това трябваше да бъде първия въпрос който да реши Чимев а не да слага легнали полицай

Жителите на село Бистрица скочиха против проект за ВЕЦ

dennews.bg
18.11.2012
размер на текста:

Жителите на дупнишкото село Бистрица се обявиха категорично против изграждането на ВЕЦ на р. Бистрица. По време на общественото обсъждане от 130 присъстващи, всички единодушно заявиха, че няма да позволят благоевградската фирма „Хидроенерджи" БГ да реализира инвестиционното си намерение и да впрегне водите на река Бистрица в продължение на километър и половина за задвижване на турбините на централата. Кметът на селото Васил Бански обясни, че ако се реализира проекта на благоевградската фирма коритото на реката да пресъхне в този участък, това ще доведе до необратими последици не само за жителите на селото, но и за град Дупница, както и за намиращите се наблизо села Самораново и Джерман. Въпреки уверенията на инвеститора, че отбиването на водата в участък от 1,5 км. няма да се отрази на водоснабдяването на селата и града и ще я завърти обратно е ще я върне отново, то според жителите на селото са на друго мнение. Според тях водата просто ще бъде пусната в язовир Дяково и те ще бъдат обречени на суша.

Коментари (3)

Сашо
18.11.2012
1

Бравo на кмета.Той е един изкчитен човек,който помага винаги на жителите.Знае,че хората мизеруват.Не могат да си платят тока и водата.Няма вода дори за поливане на градинине.Решието му е правилно.Поткрепям го напълно.
St
18.11.2012
2

Да не стане същото като в Сапарева баня,квартал Гюргево! ВЕЦ-а на р.Струма не излива "отработената" вода в реката, а я отвежда във ВЕЦ-а в с.Яхиново,че собственикът е един и същ и хората няма как да си поливат градините.Лятото но р.Джерман под ВЕЦ-а течеше водичка,колкото едно 3-годишно дете да я прескочи. Така,че бистричани си знаят работата!!!

петък, 12 април 2013 г.

Важно за рибарите! Заповед на министъра определи местата за риболов в Пиринско

Със заповед № РД 09-264 от 11.04.2013 година на Министъра на земеделието и храните и на основание на чл. 32, ал. 1, ал. 2 и ал. 4 от Закона за рибарството и аквакултурите е ЗАБРАНЕН улова на пролетно-лятно размножаващите се видове риба през периода на нейното размножаване в рибностопанските обекти за сроковете определени в Приложение № 1 на ЗРА, а именно:

Във водни обекти, намиращи се до 500 метра надморска височина, срок на забрана от 15.04.2013 година до 31.05.2013 година, включително

Във водни обекти, намиращи се от 500 до 1500 метра надморска височина, срок на забрана от 01.05.2013 година до 15.06.2013 година, включително

Разрешен е любителския риболов през периода на забраната в следните водни обекти на територията на област Благоевград:

Водоемът между с. Горно Лешко и с. Долно Лешко, община Благоевград /махала Хайдушка/;

Водоемът „Блатото"- над с. Логодаж, община Благоевград /срещу бензиностанцията/;

Баластриера „Бистрака"- под моста за с. Покровник;

Язовир „Бели брег"- гр Сандански;

Водоема „Ормана" до Пресевната в месността „Ормана" в землището на гр. Гоце Делчев;

Напоителен канал „Топлика"- от главния път Гоце Делчев - Илинден до пътя от с. Копривлен под помпената станция, пресичаща канала;

Язовир „ Самуилово", в землището на с. Самуилово, общ. Петрич;

Водоем „Марена" до с. Марикостиново, общ. Петрич;

Водоем „Помпата" – с. Първомай, общ. Петрич

Втори водоем до Завода за релета – с. Баня, общ. Разлог;

Началник сектор „РК – Благоевград"

Емил Филипов

четвъртък, 4 април 2013 г.

Нова подпорна стена на р. Бели Осъм в Троян

Не е ясно дали новината е добра или просто се усвояват средства със спорен резултат. 
Община Троян вложи близо 900 хил. лева за превантивна дейност срещу наводнения. Ръководството на общината реализира европейски проект за корекция на рега Бели Осъм в централната градска част, с чиято помощ ерозията на речния бряг е овладяна, а рискът от наводнение – предотвратен, съобщават от общинския пресцентър.

Укрепването на брега на река Бели Осъм е успешен проект, каза на специалната заключителна пресконференция за проекта в Троян кметът на общината Донка Михайлова.

Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на оперативна програма "Регионално развитие" 2007-2013, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие.

Общата стойност на дейностите възлиза на 879 641 лв.
Срокът за реализация на проектът е 24 месеца, с начало 3 юни 2011 г. и край – 3 юни 2013 година.

Изпълнител на дейностите по проекта е "Юнг проект" ООД, гр. София, строителният надзор беше осъществен от "Троя консулт" ЕООД, гр. Троян, a авторският надзор е на фирма "Водоконсулт инженеринг" ЕООД, София, която е и автор на проекта.

Ръководителят на проекта инж. Милена Петкова обобщи, че е изградена подпорна стена по левия бряг на река Бели Осъм в централната част на града, в участъка от хотел "Троян Плаза" до въжения мост при ул. "Васил Спасов". Дължината на коригирания участък е 186.2 метра, а общата дължина на изградените подпорни стени е 303 м.
Монтирани са предпазни парапети.

За първи път на територията на общината е приложена иновативна технология с използване на еластичен кофраж, чрез който се създава реалистичен ефект на реден камък. Този нов облик е в унисон със съществуващите стени от каменна зидария на десния бряг на реката и в същото време не оскъпява извършените строително-монтажни работи и благоприятства по-бързото изпълнение на проекта.
Изградените подпорни стени гарантират висока степен на защита при наводнения.

от 04.04.2013, Автор: ИнфраструктураБГ

ОЩЕ ПОПУЛЯРНИ ПУБЛИКАЦИИ