За смъртните случаи на този ВЕЦ, четете ТУК
Канал удави лозята на фермер
http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=359707
28.01.2010 19:16 | България
Сред бетонните колчета няма нито едно наклонено , а телта между тях е опъната “по конец”. Павел Джингаров, който така безупречно поддържа лозовия масив, крачи из буците и сочи стърчащите, сухи коренчета: “Плаче ми се. Избирали са ме за най-добрия фермер на Тракия, а какво стана - мизерствам с умиращи лози.”
Павел е на път да фалира, защото канал, по който минават водите от частна водно-електрическа централа, убива насажденията. Ако има решение на проблема, то се крие зад гъста съдебно-бюрократична плетеница.
Фермерът от пловдивското с. Брестовица очаква чрез съда да събере доказателства кой е виновен - дали държавното дружество “Напоителни системи” или пък частната фирма “Брестоим”, собственик на ВЕЦ “Лозята”. Вещи лица вече са представили няколко експертизи пред Районния съд в Пловдив. Според тях незабавно трябва да се направи облицовка на канала в Брестовишкото дере, за да не се увеличава влагата в почвата.
Каналът е собственост на “Напоителни системи”, откъдето трябва да позволят на “Брестоим” да укрепи дерето. “Готови сме да инвестираме 400 000 лв. за облицовка,но как да го направим, като имотът е държавна собственост, а нямаме разрешение”, обяснява шефът на фирмата Михаил Тодоров.
Според него миналата есен от “Брестоим” са депозирали две писма до “Напоителни системи”, представили и доклад за инженерно-геоложки проучвания и проект за облицовката. Отговор няма. От друга страна, разказът на Джингаров позволява да се предположи, че държавната фирма има свои планове за неговите земи.
А лозичките умират. От 10 г. Павел живее на полето в два спретнати фургона заедно със съпругата си Рени и децата им - Георги на 18 г. и Таня на 5 г. В първите години дори без ток и вода.
“Не искам да се местя, нито пък да си продавам имота - твърдо казва той. - Семейството ми е пред фалит, но съм си дал живота в земеделието, защо да го изоставям. Нямам друг дом, къде да отида? “Мислех, че с честен труд в България можеш да успееш - с огорчение си спомня мъжът. - Направихме оранжерии за чудо и приказ, на година изкарвахме по 150 т домати. Идваха холандци да се интересуват, имахме и рекорд - домат от 1,050 кг...”
Павел обяснява, че рекичката в местността Чорбалъка, където е имотът, някога е превърната в отводнителен канал - да отвежда събиращите се подпочвени води извън обработваемото поле. Но през ноември 2007 г. в канала потекли отработените води на ВЕЦ “Лозята”. Плодородната земя се превърнала в блато. Тогава той бил принуден да изостави доматите. Засадил лозя, но повечето растения загивали...
“Засегнати са имотите и на други стопани на площ от около 1000 дка - казва фермерът. Хора от “Напоителни системи” ми предложиха да продам земята на безценица и да се махам. Няма да стане. Само трансформаторът ми струва 80 000 лв. От държавното дружество искат да вземат земята ми и да я продадат с яка печалба на някого. Най-вероятно на софийските богаташи с ВЕЦ-а, които имат амбиции в енергетиката, дори смятали да строят слънчеви батерии.”
През април 2008 г. експерти от община “Родопи” направили проверка по сигнали на земеделците за повреждането на земята. На собствениците на канала и на ползвателите му от частната фирма са дадени указания да го облицоват.
“Не са го укрепили и до днес - казва Джингаров. - Няма да се откажа да си търся правата и с дебелата си глава ще упорствам, защото семейството ми няма друг начин за препитание. Може би съм будала да се надявам, че за честно трудещите се у нас ще има справедливост.”
От фирма “Брестоим” обясниха, че ВЕЦ “Лозята” е изградена напълно законно и има издадено строително разрешение, както и одобрени работни проекти. Въведена е в експлоатация през 2007 г. “Каналът, през който минава водата от централата, е държавна собственост и се стопанисва от “Напоителни системи” с принципал Министерството на земеделието”, припомня Михаил Тодоров. Според него дружеството също е ощетено от нерешения въпрос за канала, тъй като близо до ВЕЦ “Лозята” то е започнало изграждане на втора ВЕЦ - “Лозята-2”.
“Имаме всички разрешения - казва Тодоров. В новата централа сме инвестирали 900 000 лв., а бездействието по проблема с дерето води до нови разходи за нас.” (Инветор БГ съобщава, че инвестицията във ВЕЦ Лозята е 8.5 млн лева) (въпреки това на друго място „инвеститорът“ твърди, че на ден приходите от ВЕЦ са 20 000 лв, тоест инвестицията бързо се е избива)
Йоаким Груево не мигваше заради опасността
Заради опасния канал жителите на село Йоаким Груево не мигваха всяка нощ. От построяването на ВЕЦ-а кметът на селото Марин Русков подаваше жалби и молеше за обезопасяване на съоръжението.
Ако каналът се скъса, през селото ни ще мине река като Въча, алармира преди време Русков. Той непрекъснато напомняше, че опасността е само на 500 метра от последните къщи на селото. При авария преди години били залети и унищожени 12 дка частни ябълкови градини. Междувременно Фермерът Павел Джингаров заведе три дела срещу ВЕЦ-а за нанесени щети. Той твърдеше, че заради просмукването младите му лозови масиви край Брестовица гинат поголовно.
24.01.2013 15:15 / Пловдив / Новини
Пловдив. Частна ВЕЦ в община Родопи наводнява обработваеми земи на земеделски производители вече 6 години, съобщи за Радио "Фокус"- Пловдив кметът на общината Пламен Спасов. Става дума за ВЕЦ "Лозята", край село Брестовица, водите на която ежегодно убиват земеделски насаждения. Стопанин на канала, по който минават водите от частната водноелектрическа централа, е „Напоителни системи". Във времето Брестовишкото дере, където са насажденията, функционира и като отводнителен канал - да отвежда събиращите се подпочвени води извън обработваемото поле. Но през ноември 2007 г. в канала потичат и отработените води на ВЕЦ "Лозята". Високото ниво на водата в канала започва да овлажнява прекомерно обработваемата земя. Засегнати са имотите на земеделските стопани. През годините експерти правят многократни проверки, предписания, предложения по сигнали на земеделците за повреждането на земята. На „Напоителни системи" и на инвеститора са дадени указания да облицоват канала в частта, която е успоредна на пътя Брестовица – Йоаким Груево, каза кметът. Въпреки всичко проблемите с овлажняването продължават. Днес в областната управа бе свикана извънредна среща по проблема и бяха дадени срокове за изготвянето на експертно становище за това как да се реши проблема.
Друга частна ВЕЦ, в същата община, наводни преди месец пътя Пловдив – Кричим, при село Устина и подкопа настилката. В момента там пътят е на чакъл и все още не е асфалтиран, заради което скоростта за движение на превозните средства е ограничена до 30 км в час. Там пропадна асфалтов участък от пътя. Самият път се стопанисва от Областно пътно управление Пловдив. Трябва да улегне чакъла и тогава да се асфалтира, каза кметът. Експертите вече са дали становище как да бъде решен трайно проблема там.
В община Родопи ще се строят и нови два ВЕЦ – а. Единият вече е започнат, този път очакваният резултат е положителен, каза Пламен Спасов. Едната централа вече се строи на язовир Въча, при село Кадиево. Ще бъдат изградени прагове, което ще помогне за повдигане на подпочвените води при селото, коментира Спасов.
Цветана ТОНЧЕВА
Фермер спря канала на мини-ВЕЦ “Лозята”
След петгодишна съдебна битка собственикът на лозови масиви край Брестовица и носител на наградата “Фермер на Тракия” Павел Джингаров спря канала на мини ВЕЦ “Лозята”, съобщи Марица". Председателят на Общинския съвет в “Родопи” Георги Ташев дойде лично на съоръжението в Брестовица с полиция, за да изпълни съдебното решение и кметското разпореждане. Каналът е предоставен от “Напоителни системи” на “Лозята” за отвеждане на отработените води, без да е пригоден за това. В него се изливат 16 куб. метра в секунда, когато работят и двете турбини, но дъното на канала е песъчлива почва, водата се просмуква и дави лозовите масиви на Джингаров, обяснява фермерът.
Публикувана на
5 Април 2012 година
http://www.plovdivmedia.com/51876.html
Процедура за изменение на разрешително за водовземане 10 November 2010 С Ъ О Б Щ Е Н И Е Министърът на околната среда и водите, на основание чл. 62а, ал. 1 във връзка с чл. 52, ал. 1, т. 1, буква “а”, чл. 72, ал. 1, т. 2 и чл. 75 от Закона за водите обявява, че е постъпила административна преписка с искане за откриване на процедура за изменение на разрешително за водовземане от повърхностен воден обект – изравнител “Кричим” (каскада “Доспат – Въча”). Целта на водовземането е производство на електроенергия посредством ВЕЦ “Лозята 1”. Водовземането ще се реализира от изравнител “Кричим” с общ обем 850 000 м3. След извършено геодезическо заснемане е установено, че мястото на водовземане е с надморска височина 245,00 м. Поради това и във връзка с приемане на ПУП – ПРЗ от община Родопи котата на мястото на водовземане се променя - от 299,45 м на 245,00 м. Мястото на използване на водите е от изравнител “Кричим”, чрез водовземно съоръжение с надморска височина 245,00 м, посредством тръбопровод Ф 3200 мм до ВЕЦ “Лозята 1”, която ще се изгради в имот № 016642, в землището на с. Устина, община Родопи, област Пловдив. Код по единен класификатор на административно-териториалните единици (ЕКАТТЕ) 75188, в басейна на река Марица. Изтичалото на ВЕЦ “Лозята 1” зауства в напоителен канал М 1. Проектните параметри на използването са: застроено водно количество – 18,0 м3/сек, годишна водна маса – 388,71 млн. м3, режим на използване – 20 часа/денонощие, 340 дни/годишно, съобразно изискванията за напояване и обема на преработени води от ВЕЦ “Кричим”. Изменение на разрешителното ще се предостави при условие, че използваният воден обем се измерва с водомерно устройство монтирано непосредствено след водовземното съоръжение, отговарящо на изискванията на Закона за измерванията и Наредбата за средствата за измерване, които подлежат на метрологичен контрол /обн., ДВ, бр. 98/2003 г./ Съгласно разпоредбата на чл.62а, ал.1, т.7 от Закона за водите, в 14-дневен срок от обнародването и публичното обявяване в община Родопи на съобщението, заинтересуваните лица могат да възразят срещу изменението на разрешителното и/или да предложат условия при които да бъде издадено разрешителното с оглед гарантиране на лични или обществени интереси. Писмените предложения се представят, в Министерството на околната среда и водите, Дирекция “Управление на водите”. | |
Архив |
Няма коментари:
Публикуване на коментар