.Посетете основния ми блог РЕКИ.БГ

петък, 30 август 2013 г.

В Девин си продават колите, няма нафта от “Цанков камък”

25.05.2011 14:18; Валентин Хаджиев; 9460; 3;

в. 24 Часа
Намаляха кражбите на нафта от "Цанков камък", след като фирмата оцвети горивото. СНИМКА: АВТОРЪТ

Дизеловите автомобили се продават масово в Девин и околните селища, след като секна авантата с крадена нафта от мегаобекта "Цанков камък".

В продължение на 6 г. се изпокрадоха десетки тонове дизелово гориво от обекта и автомобилите на нафта бяха на особена почит. Сега в района се търсят бензинови коли и най-вече такива с газови уредби, тъй като метан станция няма.

Австрийската компания "Алпине бау" се принуди на четвъртата година от строителството да използва стария номер от социалистическото ни минало, когато държавните коли се движеха с оцветена нафта, за да спре кражбите на дизел от яз."Цанков камък". "Алпине бау" оцветяваше нафтата в синкавозеленикав цвят. Австрийският строител направи и няколко вътрешни бензиностанции в обекта с директна доставка на гориво от Австрия, за да спре кражбите, но работниците с хитрости пак успяваха. "Колите вървяха като щурави, защото тяхната нафта бе доста по-хубава от нашата, дето трябва да броиш по 2,50 лева за литър", коментира автотърговец.

След въвеждането на превантивната мярка компанията отчeте спад на кражбите на гориво в сравнение със започването на строителството. Само заловените от полицията откраднати количества са над 20 тона, сочи статистиката.

Полицията и прокуратурата обаче все още са засипани от куп преписки за кражби на нафта от обекта. Крадците с по-дрeбни количества от по 20 и 40 литра минават с глоби, но по-крупните - с по над 200-300 литра, влизат в съда.

четвъртък, 29 август 2013 г.

брой: 80, от дата 19.10.2012 г.   Неофициален раздел / ДЪРЖАВНИ ВЕДОМСТВА, УЧРЕЖДЕНИЯ И ОБЩИНИ стр.55


ПП, ПУП - МВЕЦ „Надежда"

 

155. – Община Мездра на основание чл. 128, ал. 2 ЗУТ съобщава, че са изработени проекти за: парцеларен план (ПП), подробен устройствен план (ПУП) – план за регулация и застрояване (ПРЗ), транспортно-комуникационна схема и ел. схема за МВЕЦ „Надежда" в обхват: 1. в землището на с. Зверино – ПИ № 010007, 037035 и 038063; 2. в землището на с. Оселна – ПИ № 000717, 000718, 000727, 000728, 000729, 000731, 000732, 001173, 001298; 3. в землището на с. Зли дол – ПИ № 000256, 000272. Проектите са на разположение в сградата на Община Мездра, стая 106. На основание чл. 128, ал. 5 ЗУТ в едномесечен срок от обнародването в „Държавен вестник" заинтересуваните лица могат да направят писмени възражения, предложения и искания по проектите до общинската администрация – гр. Мездра.
9345
http://dv.parliament.bg/DVWeb/showMaterialDV.jsp?idMat=69230

брой: 90, от дата 16.11.2012 г.   Неофициален раздел / ДЪРЖАВНИ ВЕДОМСТВА, УЧРЕЖДЕНИЯ И ОБЩИНИ стр.106


МВЕЦ „Ребърково"

 

164. – Община гр. Мездра, област Враца, на основание чл. 128, ал. 2 и 10 ЗУТ обявява, че е изработен проект за допълнение към подробен устройствен план – план за регулация и застрояване, парцеларен план и комуникационно-транспортна схема за осигуряване на постоянен транспортен достъп до предвидената площадка за МВЕЦ „Ребърково" по поречието на р. Искър в обхват ПИ № 000543 в землището на с. Ребърково. Проектите са на разположение в сградата на Община Мездра, стая 106. На основание чл. 128, ал. 5 ЗУТ в едномесечен срок от обнародването в „Държавен вестник" заинтересуваните лица могат да направят писмени възражения, предложения и искания по проекта до общинската администрация, Мездра.
10380

dv.parliament.bg/DVWeb/showMaterialDV.jsp?idMat=70303

Кметът на Дупница М. Чимев назначи проверка на речните легла


29 август 2013 15:04   53 прочита


Речните легла на територията на Община Дупница ще бъдат проверени по заповед на кмета инж. Методи Чимев. За целта е сформирана комисия с председател инж. Иван Бельов, който е началник на отдел „Строителство" в кметството. Специалистите трябва да извършат оглед на състоянието и проводимостта на речните корита. Целта е ограничаване, недопускане и предотвратяване на щети от вредното въздействие на водите. Проверката трябва да започне от 9-и септември и ще приключи на 20-и същия месец. Комисията ще състави констативен протокол за извършената работа, за да се вземат мерки за нужните почистващи и превантивни дейности.

Димитър Икономов


Още за: легла  проверка  М. Чимев Още от: Общество
http://www.struma.com/obshtestvo/kmetut-na-dupnica-m-chimev-naznachi-proverka-na-rechnite-legla_42457/

умряла риба в река Янтра при бента преди хълма Царевец

29 Август 2013 | 14:23 Експерти на РИОСВ – Велико Търново провериха сигнал за умряла риба в река Янтра при бента преди хълма Царевец
Вероятна причина е изтичането на непречистени отпадъчни води през преливника на градския колектор „Мармарлийско дере"

 

Експерти на РИОСВ – Велико Търново, съвместно с Регионалната лаборатория при ИАОС, незабавно извършиха проверка на място във връзка с получен сигнал на 28 август за умряла риба в р. Янтра при бента преди Царевец.
При огледа на реката в участъка от моста за ЖП гарата до бента преди Царевец се установи наличие на отделни екземпляри риби от различни видове и размери.

Направените измервания показаха ниско съдържание на разтворен кислород във водата и нормални стойности на показателя рН. Не се установи химическо замърсяване на водата от промишлени източници. Вероятната причина за замора е изтичането на непречистени отпадъчни води през преливника на градския колектор „Мармарлийско дере" в  района на южния пътен възел след проливния дъжд вечерта на 27 август.  Постъпването на голямо количество органика в реката в този участък е довело до бързото изчерпване на разтворения кислород и е предпоставка за измиране на рибата.

По същата причина в този участък на реката беше констатиран замор на риба и на 31 юли 2013 г. След технически оглед и инспекция на канализационните съоръжения, специалистите на „ВиК Йовковци" ООД са установили  затлачване на аварийна шахта, след преливник на колектор „Мармарлийско дере", като най-вероятната причина за това са строителните дейности по водния цикъл на град Велико Търново. „ВиК Йовковци" ООД, гр. Велико Търново е в процес на сключване на договор със специализирана фирма, която да извърши почистване на затлачените тръби и съоръжения в резултат на което градския колектор към Градската пречиствателна станция за отпадъчни води ще бъде отпушен и изтичането на непречистени отпадъчни води в река Янтра при пиково натоварване на канализацията и при дъжд ще бъде преустановено.



РИОСВ- Велико Търново
062/620 358 в.109

http://www.moew.government.bg/?show=news&nid=2130

Промениха договорите за приватизация на 8 ВЕЦ-а

бствениците на продадените през миналата година 8 водно-електрически централи нямат право да променят дейността до края на експлоатационния срок на съоръженията, който обикновено е 25 години. Това съобщиха от Агенцията за приватизация (АП) вчера след решение на изпълнителния съвет на ведомството на Левон Хампарцумян. Анексите към договорите се отнасят за ВЕЦ-овете "Пасарел" и "Кокаляне", обединени в каскада "Искър", "Пирин" и "Спанчево" - в каскада "Пиринска Бистрица", "Петрово", "Осогово", "Самораново" и "Лешница". В приватизационните договори от миналата година беше записано, че купувачите на 8-те централи могат да променят дейността след 3 години експлоатация, считано от датата на подписване на сделката. Промяната в клаузите на приватизационните договори се прави, за да се хармонизират досега сключените сделки на обособени части от НЕК с цялостната стратегията за раздържавяване на отрасъла. По тази причина все още се бави и сключването на договора с избрания купувач за каскадата "Санданска Бистрица" - чешката фирма "Енерго Про".  Решението на АП е съгласувано с Министерството на околната среда и водите, защото централите осигуряват питейна вода на София и околностите, както и по-голяма част от Югозападна България. Допълнителното споразумение за каскадата "Пиринска Бистрица" предстои да бъде разгледано и одобрено в надзорния съвет на агенцията, тъй като сделката е сключена след одобрение на съвета, припомниха от ведомството. След влизането в сила на поредните промени в закона за приватизация АП обяви конкурс за нов консултант по продажбата на 42 малки централи, сред които са каскадата "Въча", ВЕЦ-овете "Копринка" и "Стара Загора". Консултантът ще изготви нова стратегия, правен анализ и меморандум, но най-вероятно това няма да стане преди изборите, тъй като все още няма избрана фирма.
 Ралица Василева
 rvasileva@standartnews.com
http://paper.standartnews.com/bg/article.php?d=&article=143640

Пребориха проекта за съсипване на Янтра!

Съсипията на река Янтра с изграждане на ВЕЦ засега е предотвратена, съобщи сайтът на мухарски клуб „Стримерите". „Русе прекратява процедурата, започнала по реда на Глава втора от Наредбата по ОС за инвестиционно предложение - "Реконструкция на бент на ПС "Янтра " и изграждане на Мини ВЕЦ "Долна Студена" поради недопустимост на предложението спрямо режима, определен от ПУРБ в Дунавски район за басейново управление", съобщи изданието. С две думи - ВЕЦ на Янтра при Долна Студена засега НЯМА да има!
 
22.07.2013

http://bigfish.bg/news/novini/Preboriha-proekta-za-sasipvane-na-Yantra.html

Община Разлог ремонтира два участъка на река Язо

Поредният пример за застрояване на реките в България и за зле управлявани обществени пари.

http://www.struma.com/obshtestvo/obshtina-razlog-remontira-dva-uchastuka-na-reka-yazo_42404/
28 август 2013 14:45  1 коментар   752 прочита




Община Разлог ремонтира два участъка на река Язо, преминаваща през Разлог. Със средствата осигурени от Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към Министерски съвет, ще бъдат изградени стоманобетонните стени с височина 1 м на местата, където няма или са ниски. Целта на корекцията е да бъдат предотвратени бедствия и аварии, предизвикани от наводнения в следствие на разрушаване на речното корито.

Корекциите на първия участък, с дължина 180 м, обхваща участък от ул. „Младост" до ул. „Иконом Ангелов". На този участък ще се изгради корекционна бетонова стена само по левия бряг. На втория участък, с дължина 110 м от ул. „Кап. Телемах Илиев" до края на ул. „Шейново" ще се изгради двустранна корекционна стена. На втория участък стените са двустранни, тъй като и двата бряга са ниски и при разлив наводняват близките къщи до ул. „Шейново". При първия участък корекционна стена се предвижда само по левия бряг, тъй като той е по-нисък и при високи води коритото се напълва, като част от водата прелива по улицата, поясняват експерти от общинската администрация в Разлог.

По изискване на Община Разлог за по-добър естетически вид на стените отвътре е предвидена облицовка от тесни ивици гранитен облицовъчен камък.

Общата дължина на участъка от река Язо, която протича през града е с дължина 3.5 км. Реката е десен приток на река Бяла и води началото си от карстов извор в м. „Изворите", намиращ се в подножието на Разложкия дял на Северен Пирин.


Още за: Река Язо  ремонт  Разлог Още от: Общество
1 коментар

29 август 2013 11:22 | ЛИЛИ
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Всичко което се прави е добре и гражданите го оценяват положително. Но когато се прави нещо е хубаво и да се подържа в добър вид. Защото, водната алея, е винаги жабунясала, езерото на метри е пълно с пласмасови бутилки, горния парк половината е с изсъхнали храсти и трева, а се направи поливна система. Цветята, които хората насадиха по "ЯЗО"и сами ги поливат, са в по добър вид. Пожелаваме успех, но и "очи" на служителите, които отговарят за" градини и паркове"- поне за центъра!!

вторник, 27 август 2013 г.

Горна Арда

Подготвят процедурата по ОВОС за каскада "Горна Арда"

28 юли 2011 20:42 | Павел Тенчев | 0 Коментирай Препоръчай (0)

Подготвят процедурата по ОВОС за каскада "Горна Арда"
© снимка: DarikNews.bg  

Започват детайлни проучвания за финализиране на идейния проект за каскада "Горна Арда", на чиято база ще стартира процедурата по ОВОС. Това е съобщил областният управител на Кърджали Иванка Таушанова на председателя на Управителния съвет на Хидроенергийната компания "Горна Арда" Вернер Казагранде.

Таушанова е пожелала "проектът, който е жизненоважен за хората в Родопите и очакван от години, да се осъществи в най-близко време и по най-добрия начин".

Преди броени дни НЕК и австрийската фирма EVN станаха официално партньори в дружеството, което ще проектира, изгражда и експлоатира каскада "Горна Арда".

На общо събрание на акционерите е гласувана нова двустепенна структура на управление на ХЕК "Горна Арда" - с управителен и надзорен съвет. За председател на УС е утвърден Вернер Казагранде, а на надзорния - Адолф Аумюлер.

Пред Таушанова Казагранде изрази задоволството си, че сделката по изкупуването на акциите на "Джейлан холдинг" от страна на EVN най-после е приключила и новото ръководство на ХЕК "Горна Арда" може да пристъпи към действие.


НЕК и ЕВН ще си партнират за строителството на "Горна Арда"

  |  20 юли 2011 19:11
Размер на шрифта: A | A | A |

НЕК и ЕВН ще си партнират за строителството на "Горна Арда"

/© снимка: Sofia Photo Agency, архив


Принтирай  |  Изпрати

Националната електрическа компания (НЕК) и "ЕВН Австрия" ще си партнират при проектирането, изграждането и строителството на хидроенергийната каскада "Горна Арда", съобщиха от НЕК.

ЕВН придоби акциите, притежавани досега от турската компания "Си Си Джи Иншаат Санайъ Ятъръм ве Туризъм А.Ш.". Турското дружество държеше 30 процента от акциите на основаната през 1999 г. "Хидроенергийна компания Горна Арда" АД ("ХЕК Горна Арда").

На общо събрание днес акционерите са решили, че компанията ще се управлява от надзорен и управителен съвет. И двата органа ще имат по трима членове.

"ХЕК Горна Арда" ще проектира, строи и експлоатира едноименната каскада. Непосредствените задачи пред компанията са завършването на идейния проект и започването на процедура по оценка на въздействието върху околната среда.

Очаква се проектът да даде сериозен тласък на икономиката в региона и да спомогне за повишаване на нивото на заетост в следващите години.


Още новини в DarikNews.bg


Трайков: „Горна Арда" е хубав проект

30 юли 2010 16:43 | 1 Коментирай Препоръчай (0)

Трайков: „Горна Арда
© снимка: Sofia Photo Agency, архив  

Строителството на хидроенергийната каскада „Горна Арда" е хубав проект, който ще се реализира от западен чуждестранен инвеститор в лицето на EVN и ще осигури много работни места в западналия район на град Мадан. Това коментира енергийният министър Трайчо Трайков на извънреден брифинг, който той свика, за да отговори на обвиненията на левицата, че властта е дала основния дял в проекта на EVN без конкурс. Трайков и преди е бил обвиняван от опозицията в конфликт на интереси във връзка с този проект, тъй като преди да стане министър, той работеше като прокурист в EVN.

В началото на миналата седмица EVN и Националната електрическа компания подписаха в Австрия акционерно споразумение, според което австрийската компания ще придобие 70 процента от собствеността на каскадата „Горна Арда" срещу сума от 1,3 милиона лева, които трябва да вкара в проекта. Така НЕК остава само с 30-процентен дял, който обаче според Трайков е достатъчен, за да защити българския интерес в този проект.

 „Това е един проект, започнат, но недовършен от предишното правителство, както почти всичко, с което те са се захващали. Довършен от нас в ситуация на поредния висящ Дамоклев меч от стотина милиона евро. Довършен по начин, по който гарантира огромни инвестиции от първокласен чуждестранен инвеститор, западен, не офшорка. Проект, който се чака от населението на този регион. Не знам дали сте ходили скоро в Мадан да видите - това е като място, забравено от бога", коментира Трайков.

Според Трайков капиталът на проектната компания може да достигне 1 млрд. лева и тепърва ще се решава какъв ще бъде делът на държавната НЕК и частната EVN в дружеството. Трайков обясни, че австрийската компания е избрана без конкурс, защото предишният собственик на 30 процента от "Горна Арда" - турският "Джейлан", е прехвърлил акциите си на ЕVN.

Според Трайков „Горна Арда" е хубав проект, с който можем да достигнем изискването от ЕС за 16 процента електроенергия от ВЕИ, без да се налага потребителите да плащат скъп ток от фотоволтаици.

Инвестицията по проекта ще бъде в размер между 300 и 500 милиона евро, а пазарният риск ще бъде поет изцяло от австрийския инвеститор. Ръководството на НЕК съобщи, че държавната компанията е вложила до момента 20 млн. лв. в проекта „Горна Арда". Енергийният министър отказа да коментира колко точно ще струва токът от каскадата, но обясни, че няма да се продава трудно.


ХЕК "Горна Арда" подготвя ОВОС за каскадата

Преди дни НЕК и австрийската фирма EVN станаха официално партньори в дружеството
от iNews.bg | 29.07.2011 | 10:27

Хидроенергийната компания "Горна Арда" е започнала детайлни проучвания за финализиране на идейния проект за едноименната каскада, а на тази база ще стартира и процедурата по ОВОС.

Това е информирал областната управителка на Кърджали Иванка Таушанова председателят на Управителния съвет на компанията Вернер Казагранде, който беше на посещение в региона.

Това съобщиха от пресцентъра на областната администрация в Кърджали, цитирани от БТА.

Таушанова е пожелала "проектът, който е жизненоважен за хората в Родопите и очакван от години, да се осъществи в най-близко време и по най-добрия начин".

Пред областната управителка Казагранде изразил задоволството си, че сделката по изкупуването на акциите на "Джейлан холдинг" от страна на EVN най-после е приключила и новото ръководство на ХЕК "Горна Арда" може да пристъпи към действие.

Преди броени дни НЕК и австрийската фирма EVN станаха официално партньори в дружеството, което ще проектира, изгражда и експлоатира каскада "Горна Арда".

На общо събрание на акционерите е гласувана нова двустепенна структура на управление на ХЕК "Горна Арда" - с управителен и надзорен съвет.

За председател на УС е утвърден Вернер Казагранде, а на надзорния - Адолф Аумюлер.

Очаква се проектът да даде сериозен тласък на икономиката в региона и да спомогне за повишаване на нивото на заетост в следващите години.

Според енергийния министър Трайчо Трайков, по първоначални разчети, стойността на проекта може да достигне 500 млн. евро, а срокът на реализация - 6-7 години.

След изграждане и на трите обекта на "Горна Арда" - "Мадан", "Ардино" и "Сърница", мощността на каскадата ще достигне 174 мегавата, а годишното производство на електроенергия – 440 гигаватчаса. 


На крачка от ОВОС за „Горна Арда"

четвъртък, юли 280 коментара

http://rodopi24.blogspot.com/2011/07/blog-post_6993.html

  Областният управител на Кърджали Иванка Таушанова се запозна с развитието на проекта за каскада „Горна Арда". Това стана днес на среща с председателя на Управителния съвет на хидоенергийната компания Вернер Казагранде. Преди броени дни НЕК и австрийската фирма EVN станаха официално партньори в дружеството, което ще проектира, изгражда и експлоатира каскада „Горна Арда". На общо събрание на акционерите е гласувана нова двустепенна структура на управление на ХЕК „Горна Арда" – с управителен и надзорен съвет. За председател на УС е утвърден Вернер Казагранде, а на надзорния – Адолф Аумюлер. Пред Таушанова г-н Казагранде изрази задоволството си, че сделката по изкупуването на акциите на „Джейлан холдинг" от страна на EVN най-после е приключила и новото ръководство на ХЕК „Горна Арда" може да пристъпи към действие. Гостът информира областния управител, че започват детайлни проучвания за финализиране на идейния проект, на чиято база ще стартира процедурата по ОВОС. Таушанова пожела проектът, който е жизненоважен за хората в Родопите и очакван от години, да се осъществи в най-близко време и по най-добрия начин.


Отговор на парламетарно питане от Цвета Караянчева и Недялко Славов - народни представители от ПГ ГЕРБ

Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги, господин Славов, госпожо Караянчева! На 6 юли 2012 г. Хидроенергийна компания "Горна Арда" – съвместно дружество на Националната електрическа компания и ЕВH, Австрия, сключи договор за разработване на идеен проект за хидроенергийна каскада "Горна Арда" с швейцарската компания "Stucky". Компанията беше избрана чрез конкурс. В момента проектантът приключва работата по концептуалния проект, като се очаква той да бъде представен за одобрение в началото на месец февруари 2013 г. – в рамките на няколко седмици.

Следващият етап от работата на проектантите е изготвянето на идеен проект, който се очаква да бъде завършен през месец април 2013 г. – след два месеца и половина. Идейният проект е основа за извършване на оценка на въздействието върху околната среда и подготовката на подробен устройствен план.

При първоначалното стартиране на проекта "Горна Арда" в края на 90-те години на ХХ век е извършено обследване на въздействието върху околната среда. Дадените препоръки за оптимизиране плана за строителство са отчетени от инвеститора. В резултат на новата разработка се очаква да бъде минимизирано влиянието на проекта върху околната среда в района на изграждане, попадащо в областите Смолян и Кърджали. Инвеститорът нееднократно е заявил, че разчита при изграждането на каскадата да се включат активно фирми от региона, което в голяма степен да подпомогне местната икономика. Обективен е големият интерес на жителите на областите Смолян и Кърджали, както са основателни очакванията им той да обезпечи трудовата заетост не само в периода на изграждането, но и след това – чрез възможности за развитие на различни туристически съпътстващи ги дейности в региона.

Очакванията на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма са реализацията на проекта да започне в  най-кратки срокове, обусловени от законовите изисквания, необходими при изграждане на един толкова мащабен проект.

Държа да уточня, че в заданието за проектиране е включено и разработване на проекта за язовир "Мадан". Държавата чрез НЕК е инвестирала в извършването на проектантски подготвителни работи, необходими за реализацията на хидровъзел "Мадан" като първи етап от каскада "Горна Арда". Акционерът в хидроенергийната компания ЕВН е поел задължението да възстанови тези разходи, което е още едно доказателство, че язовир "Мадан" е неразделна част от проекта. НЕК е възлагала проектни дейности и оценка на въздействието върху околната среда при старта на проекта за каскада "Горна Арда", значителна част от които могат да бъдат използвани на настоящия етап, с което да се намали времето за проектна подготовка – това е изключително важно. Както беше предварително заявено, очаквам строителството на каскадата да започне в рамките на около една година. Началото на строителството е обвързано с положителната оценка на въздействие върху околната среда, за която ще се използват всички налични към момента данни, за да се съкрати срокът за околната среда.


Окончателно решение за схемата, по която ще се изгражда каскадата с два или с три хидровъзела, може да бъде взета след съответното решение на Висш експертен екологичен съвет, проведен в Министерството на околната среда и водите, както и в съответствие с технико-икономическите показатели, които ще се получат от възложения идеен проект. Окончателното решение ще позволи изготвянето на подробен устройствен план, придобиване на необходимите терени и разрешение за строеж, след което може да се даде начало на строителството.

Уверенията на инвеститора са, че към настоящия момент Хидроенергийна компания "Горна Арда" среща подкрепата и съдействието на органите на изпълнителната и местната власт, имащи отношение към подготовката и изпълнението на проекта. В зависимост от приетата схема за изграждане на каскадата, срокът за изпълнение на хидровъзел "Ардино" е в рамките на три години и половина до пет години.

Тук искам да направя едно много важно уточнение. В края на миналата година на едно от последните заседания на Министерския съвет бе даден национален приоритет на проекта "Горна Арда", с което държавата направи още една крачка да улесни инвеститора в процедурите по сервитути, закупуване на земи и по процедури за ОВОС и проектиране. Благодаря Ви.

Каскада „Горна Арда" ще тръгне, 5 години е строителството й

сряда, 24 април 2013 Златоградски вестник Златоградски вестник
      

„Държа да уточня, че в заданието за проектиране на „Горна Арда" е включено и разработване на проекта за язовир „Мадан". Държавата, чрез НЕК, е инвестирала в извършването на проектантски и подготвителни работи, необходими за реализацията на хидровъзел „Мадан", като първи етап от каскада „Горна Арда". Акционерът в хидроенергийната компания ЕВН е поел задължението да възстанови тези разходи, което е още едно доказателство, че язовир „Мадан" е неразделна част от проекта".

Това заяви в Народното събрание министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев в отговор на питане, отправено от Недялко Славов и Цвета Караянчева – народни  представители на ГЕРБ от Смолян и Кърджали.

„На 6 юли 2012 г. Хидроенергийна компания (ХЕК) „Горна Арда" – съвместно дружество на НЕК и ЕВН (Австрия), сключи договор за изработване на „Идеен проект за хидроенергийна каскада „Горна Арда" с швейцарската компания „Щуки". Тя беше избрана чрез конкурс. В момента проектантът приключва работа по концептуалния проект, като се очаква той да бъде представен за одобрение през месец януари  2013 г.

Следващият етап от работата на проектантите е изготвянето на идеен проект, който се очаква да бъде завършен през април 2013 г. Той ще е основа за извършване на ОВОС и подробен устройствен план. В резултат на новата разработка се очаква да бъде минимизирано влиянието на проекта върху околната среда в района на изграждане, попадащ в областите Смолян и Кърджали", каза още министърът.

По думите на Добрев инвеститорът нееднократно е заявявал, че разчита при изграждането на каскадата да се включат активно фирми от региона, което в голяма степен да подпомогне местната икономика. Обективен е големият интерес на жителите на областите Смолян и Кърджали, както са основателни и очакванията им той да обезпечи трудова заетост не само в периода на изграждането, но и след това – чрез възможностите за развитие на различни туристически и съпътстващи ги дейности в региона.

„Очакванията на Министерството на икономиката са реализацията на проекта да започне в най-кратки срокове, обусловени от  законовите изисквания, необходими при изграждането на един толкова мащабен проект", посочи Добрев. Той уточни, че НЕК е възлагала проектни дейности и ОВОС при старта на каскада „Горна Арда", значителна част от които могат да бъдат използвани, за да се намали времето за проектна подготовка.

„Окончателно решение за схемата, по която ще се изгражда каскадата – с два или с три хидровъзела, може да бъде взето след съответното решение на Висш експертен екологичен съвет, проведен в МОСВ, както и в съответствие с технико-икономическите показатели, които ще се получат от възложения идеен проект", заяви министър Делян Добрев. Той допълни, че в зависимост от приетата схема за изграждане, срокът за изпълнение на каскада „Горна Арда" е в рамките на 3,5 до 5 години.

(Бр. 2/2013 на „Златоградски вестник")

http://www.sweco.bg/bg/Bulgaria/Solutions/---/---1/

Водноелектрическа каскада "Горна Арда"

Водноелектрическа каскада "Горна Арда" е разположена в югоизточната част на България по поречието на р. Горна Арда в Западните Родопи. Каскадата е предвидена за оползотворяване на хидроенергийния потенциал в горния участък на р. Арда в Западните Родопи (между гр. Средногорци и опашката на язовир "Кърджали"). Общата дължина на проучения участък е 55 км с денивелация от 300 м.

Водноелектрическа каскада

Каскадата се състои от три хидроенергийни стъпала, като всяко от тях включва язовирна стена и ВЕЦ, с обща инсталирана мощност на трите стъпала от 174.2 МВт и годишно производство от 441.9 ГВтч.

Схемата ще се реализира чрез следните три стъпала – хидровъзел "Мадан", "Ардино" и "Сърница":

Първо стъпало: ХВ "Мадан"

Вид язовирна стена Каменно-насипна с бетонов екран (CFRD)
Височина на стената 92.4 м
Дължина на короната 457.0 м
Инсталирана мощност 47.0 МВт
Годишно производство 107.2 ГВтч

Второ стъпало: ХВ "Ардино"

Вид язовирна стена Каменно-насипна с бетонов екран (CFRD)
Височина на стената 100.1 м
Дължина на короната 273.0 м
Инсталирана мощност 58.0 МВт
Годишно производство 151.1 ГВтч

 

Трето стъпало: ХВ "Сърница"

Вид язовирна стена Валиран бетон (RCC)Височина на стената 97.4 m
Дължина на короната 340.0 m
Инсталирана мощност 69.2 МВт
Годишно производство 183.6 ГВтч

Предвижда се всеки хидровъзел да включва малка ВЕЦ, която да оползотворява екологично изпусканите води за ел. производство, за да се изпълнят екологичните изисквания.

Водноелектрическа каскада "Горна Арда" заедно с каскада "Долна Арда" ще представлява последният етап от развитието на каскада "Арда" и ще има следните параметри: средногодишно ел. производство от 900 ГВтч и средна разполагаема мощност от 400 МВт.

Описание на услугите, осигурени от "Свеко Енергопроект":

Водноелектрическа каскада

Екип от специалисти на Свеко Енергопроект изпълни следните дейности по този Проект:

  • Предпроектно проучване;
  • Геотехнически и хидрогеоложки проучвания;
  • Изпитване на хидравличен модел;
  • Изготвяне на тръжни досиета съгласно правилата на ФИДИК.

За "Енелпауър", Италия, беше изготвен преглед и кратко изложение на проекта въз основа на предпроектното проучване, направено от екип специалисти на "Свеко Енергопроект" АД, което обхващаше следните дейности:

  • Преглед на предпроектното проучване
  • Преглед на геотехническите и хидрогеоложките проучвания.

За Националната електрическа компания (НЕК), бяха изготвени работни проекти, поискани в окончателния доклад за оценка на околната среда, както следва:

  • Работен проект за ерозионна защита на бреговете на язовира.
  • Работен проект за мерки срещу еутрофикация на язовирното езеро;
  • Работен проект за рекултивация на засегнати терени;
  • Технически проект за изместване на комуникации (пътища – 52 км държавни пътища, телефонни линии, електропроводи и водопроводи) извън зоната на язовирите.
„Горна Арда" е с изтекла ОВОС и попада в НАТУРА

„Горна Арда

Business Post
20.07.2010 г.

Оценката за въздействие на околната среда (ОВОС) на проекта „Горна Арда" вече е изтекла, а проектът няма необходимата оценка за съвместимост с европейската екологична мрежа Натура 2000, алармират еколози.

По време на дебата в парламента за новата енергийна стратегия на България стана ясно, че българското правителство е договорило с EVN рестартиране на проекта „Горна Арда".

Оценката за въздействие на околната среда (ОВОС) на този проект вече е изтекла, а проектът няма необходимата оценка за съвместимост с европейската екологична мрежа Натура 2000.

Проектът „Горна Арда" ще има твърде голямо отрицателно въздействие върху околната среда и ще е в разрез с европейските действия за изменението на климата, според които големите хидроенергийни комплекси с мощност над 20 MW имат негативно влияние върху речните екосистеми и вече не се признават за ВЕИ, смятат еколозите от неправителствената организация „Коалиция за климата", сред чиито основатели е международната природозащитна организация WWF.

Около 2/3 от площта на проекта „Горна Арда" попада в зона от Натура 2000, която опазва ендемичен вид риба за река Арда.

Този вид ще бъде загубен безвъзвратно при реализацията на проекта, което би довело до нова наказателна процедура от ЕК срещу България за нарушаване на екозаконодателството.

Енергийната ни стратегия не подпомага прехода към нисковъглеродна икономика, според експерти.

Представената на кръгла маса в парламента енергийната стратегия предвижда постигане на целите на България за промените в климата и прехода към нисковъглеродна икономика предимно чрез изграждане на нови мощности в АЕЦ, увеличаване дела на потреблението на природен газ и използване на местни въглища с технологии за улавяне на въглероден диоксид (CCS). Над 50 независими енергийни експерти и представители на природозащитни организации изразиха мненията си за новата стратегия.

В същото време държавните институции не предвиждат обществено обсъждане на стратегията.

Енергийната стратегия, представена в парламента, обхваща период от само 10 г., но залага на проекти, които най-вероятно няма да бъдат реализирани в този срок или въобще, смятат еколозите.

„Коалиция за климата" наблегна по време на срещата и на миналия на първо четене проектозакон за забрана за изграждане на възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) в обработваемите земи от 1-4 категория.

Не е ясно, дали след като се слага такова ограничение за ВЕИ, то ще важи за разработването на находища за добив на т.нар. шистов газ, които попадат в същите тези земи и със сигурност увреждат много повече обработваемите площи отколкото ВЕИ.

http://www.bpost.bg/story-read-22682.php





Села от Искърското дефиле на бунт срещу нова ВЕЦ


Строителството на нова ВЕЦ на р. Искър ще наруши екоравновесието край скалния феномен "Ритлите", смятат жителите на околните села. Снимка: Валери Ведов
Две врачански села са готови за бунт и блокада на международния път Е-79 след решение на общинския съвет в Мездра, което позволява строежът на ВЕЦ срещу скалния масив Ритлите. Мястото за изграждането на ВЕЦ на река Искър на фирма "Ритлите енерджи" е в близост до селата Люти брод и Ребърково. Жителите на двете населени места не били уведомени за проекта и случайно узнали за него.
В Люти брод вече действа инициативен комитет срещу изграждането на централата, защото е в защитена територия. Ако ВЕЦ-ът бъде построен, местността ще се заблати. Има опасност да бъдат залети Черепишкият манастир и помпената станция, от която се снабдяват с вода селата, алармира Павлина Величкова, председател на комитета. Тя допълни, че в землището на Лютиброд се е намирало изчезналото днес село Коритен. В местността Коритен са намерени останки на четири църкви от различни периоди. В момента това е туристически обект, отворен за посетители и има опасност той да бъде разрушен.

От инициативния комитет се опасяват, че с изграждането на водната централа ще се наруши екологичният баланс. На природния феномен Ритлите в Искърското дефиле гнездят няколко двойки бели орли, които са защитени и според еколозите има опасност те да изчезнат.

По изготвения вече проект, водноелектрическата централата трябва да бъде изградена до 2015 г., но строежът още не е започнал. От инициативният комитет са алармирали редица институции, които са потвърдили, че проектът е законосъобразен.

Жителите на Ребърково също са против стартирането на строежа и очакват екологичната оценка, изготвена от регионалната инспекция по околната среда и водите. Организирани са подписки и в двете села,а хората заплашиха, че ако не бъдат чути, са в готовност да блокират минаващия наблизо международен път Е-79 от София през Мездра за Враца.

Коментари 2

Сортирай по:

45
Ако нещата стигнат до блокиране на пътя, свиркайте, ще дойдем от другия край на страната. Не разрешавайте строителството на каквито и да са ФЕИ, ВЕИ и т.н. Вдигайте повече шум, та олигарсите да се стреснат поне малко.

26
Да питат Бойко защо го разреши, защото разрешението не е отсега!! Хахахахаха!

петък, 23 август 2013 г.

100 години ВЕЦ "Царска Бистрица"

Един много странен „поръчков" материал от близки хора, за свои хора
http://tv7.bg/news/society/9787473.html

Енергийни експерти, посланици и гости събра Симеон Сакскобургготски в резиденция "Царска Бистрица" в Боровец. Поводът за организираното посещение е 100 годишнината, която отбелязва близката водно-електрическа централа.

Водната централа е създадена през 1912 година. Използва 65-70 литра вода в секунда, а максималната й мощност е 130 киловат-часа. Енергийните експерти признаха, че това е единствената подобна централа у нас, която е толкова стара, но работи перфектно. Сакскобургготски получи сертификат за дългогодишна експлоатация на веца. Той се пошегува, че докато тази централа работи, няма да се захване да строи нова.

На 31 август в Рилския манастир ще бъде отслужена литургия по повод 70 години от кончината на Цар Борис III. Пред ТV7 и NEWS7 Симеон Сакскобургготски заяви, че все още няма информация от разследването каква е причината за смъртта на баща му.

корабоплаването по река Дунав

08.08.2013 / 11:49

Затруднено е корабоплаването по река Дунав

http://bnt.bg/bg/news/view/106094/zatrudneno_e_koraboplavaneto_po_reka_dunav
135 сантиметра достигна нивото на река Дунав при Видин. Понижението на водите за последното денонощие е пет сантиметра. Няма проблем за корабоплаването в района от устието на река Тимок до Искър, съобщи директорът на Морската администрация в Лом.

Има ограничение обаче за преминаване на корабите при село Гомотарци. Затруднения има при акостирането на корабите с по-голям товар на Пристанище Видин-Юг. Проблемите се решават с облекчаване на товарите, за да достигнат плавателните съдове по-близо до кейовете за разтоварване.


Нивото на река Дунав спада и три прага затрудняват корабоплаването. Това съобщи директорът на агенцията "Проучване и поддържане на река Дунав" (АППД) Павлин Цонев. Критичните места са се образували в района на остров Белене. Там кораби с газене над 2,5 метра не могат да преминават. През миналата седмица в този район са заседнали за кратко две холандски самоходки. Причината е, че те са били с газене 3,20 метра, обясни Цонев. Нивото на Дунав край Русе днес е 144 см спрямо условната кота "нула". За последното денонощие то се е понижило със 7 см. Прогнозата на АППД за следващите дни е нивото на реката в българския участък да продължи да спада.

12 август 2013 | 18:39 | Агенция "Фокус"
Начало / Частен бизнес
Видин. Очакваме нивото на река Дунав да падне, да спре корабоплаването и поради липсата на въглища цената им да се повишава. Това каза пред Радио „Фокус"-Видин Димчо Костадинов, регионален мениджър на фирма за търговия с твърдо гориво. До тази ситуация ще се стигне, ако сушата продължи. В момента доставките на въглища по река Дунав се получават редовно. Цената на насипните въглища е 290 лева за тон, което е с 20 лева по-евтино от миналата година, каза Димчо Костадинов. Това е най-евтината възможна цена, по-ниска би означавала продажба на загуба. Търсенето на материали за отопление започна, каза Костадинов. Най-много се търсят насипни въглища за парните инсталации. По-слаб е интересът към въглища в чували, както и на други материали за отопление. Предвидливите купуват в момента, а останалите - когато дойде моментът за първото запалване, коментира Димчо Костадинов. Той очаква след отпускарския сезон търсенето на твърдо гориво да продължи да расте и през месеците септември и октомври.
Стефка ПАВЛОВА

Дунав спадна до условна кота "нула"

Температурата на водата в реката е висока - 27 градуса

Новини 14 август 2013, 12:31
  Дунавското водно равнище спада - при Русе вече е едва 30 сантиметра над условната кота "нула".
За денонощие снижението е с 6 сантиметра и прогнозите са за ново понижение с 5 сантиметра.

Това сочат измерванията на Агенцията за проучване и поддържане на река Дунав в Русе (АППД).

Нивото се понижава по цялото поречие - от Германия към Черно море.

В българския участък предвижданията са да се стигне условната кота "нула" до седмица, коментират в агенцията в Русе.

Проблемите ще продължат, ако горещините се запазят. Температурата на водата в реката е висока - 27 градуса.

Понижението се отразява на корабоплаването най-вече в района на остров Белене. Там има 11 речни прага, които са пречки за нормално преминаване.

Днес корабът на АППД е при острова, за да търси най-удобен фарватер и да го отбележи със знаци.

В понеделник от Видин и Лом съобщиха, че там в акваторията на Дунав няма проблеми за корабоплаването, въпреки ниското ниво на реката.

Има заседнал словашки кораб при Оряхово заради навигационна грешка, но той не пречи на корабоплаването в участъка, уточни  за БТА Александър Асенов от Изпълнителната агенция "Морска администрация".

Критичният участък за преминаващите кораби е при километър 824 при Ново село.

Нивото на реката при Видин беше 110 см, а при Ново село - 50 сантиметра

През миналото лято нивото край Русе стигна условната кота "нула" на 27 август. Тогава в българския участък заседнаха три кораба - при Белене, Сомовит и Никопол.

Преди две години два кораба заседнаха през август - при Вардим и Белене.


Праговете в река Дунав не са проблематични за кораби, газещи 2,50 метра, според Морска администрация - Лом
09 август 2013 | 14:13 | Агенция "Фокус"
Начало / Общество
Видин. В участъка на Морска администрация - Лом няма затруднения за корабоплаването по река Дунав и независимо от ниското ниво на реката няма и рязко изразени прагове. Това каза за Радио "Фокус"- Видин капитан Александър Асенов, началник отдел „Контрол на корабоплаването по корабоплавателния път" към Морска администрация - Лом. Той посочи, че праговете в този участък на Дунав не са опасни за корабоплаването и нямат лимит. Пясъчните прагове са дадени в румънския сайт на тяхната Морска администрация и всеки ден се проверяват, обясни капитан Асенов. „Единият праг се намира край Салча на 824 км, под Видин се намира другият праг, под Лом – също, а последният праг е под Оряхово", заяви капитан Асенов. Той посочи, че корабите минават безпроблемно през тях, като котите, които са в момента, не създават проблеми на корабоводачите. Гарантираната дълбочина е около 2,40 до 2,25 метра, като някъде достига и до по-големи стойности.
„Големите туристически кораби, които акостират на Видинското и Ломското пристанище нямат проблеми в нашия участък. Те газят до 1,50 метър. Участъкът от 845 км до 645 км , който е на Морска администрация Лом, няма проблеми с корабоплаването", заяви капитан Асенов. Праговете не са проблематични за кораби, газещи 2,50 метра, допълни капитанът. Котата при Ново село е под 1 метър не означа, че водата при фарватера е 1 метър. Посоченото ниво не дава дълбочината във фарватера, където преминават корабите, а просто дава една информация, като капитаните знаят, че при посочената кота колко вода има при праговете, обясни той. По думите му, посоченото ниво на река Дунав са стойности надморската височина или котата нула на водомерния пост и колко над нея е водата. „Вчера при Лом нивото бе 136 см, на прага при Лом имаше дълбочини, достигащи 4,50 м", каза още капитанът.


четвъртък, 22 август 2013 г.

шеф на частен ВЕЦ влиза в затвора за незаконна сеч

10.03.2010   |   16:20

Единият от вече бившите управители на фирма "Стобог" - Велинград, Богдан Богданов отнесе 10 месеца затвор заради незаконна сеч. Дружеството е известно в областта с това, че е сред първите инвестирали в изграждането на малки водноелектрически централи в региона. При строителните работи на едната от тях ВЕЦ "Долене" в едноименната местност работници на частната фирма изсекли 53 дървета. За сечта обаче дружеството нямало разрешителни от ДДС "Алабак", на чиято територия попада въпросният терен. По време на разследването станало ясно, че Богданов наредил на подчинените си да разчистят участъка.

Преди ден Районният съд във Велинград го призна за виновен и го осъди на 10 месеца затвор при строг режим. Богданов ще плати и 3 хиляди лева глоба на държавата.
Работниците, които извършили сечта пък се "отърваха" само с пробация. Присъдите не са окончателни и най-вероятно ще бъдат обжалвани пред Окръжния съд в Пазарджик. Магистратите постановиха Богданов да изтърпи още 8 месеца на топло по стара присъда от 2004 година. Докато вървеше делото срещу него, съдружниците в "Стобог" взеха решение да освободят Богданов от поста.
Занапред фирмата ще се управлява от германеца Гералд Сайферт.

ПРЕДИСТОРИЯ
Дружество "Стобог" бе създадено по времето, когато кмет на Велинград бе д-р Цветан Дафов. Първоначално общината в курорта имаше 10 процента участие във фирмата. Впоследствие обаче общината бе елиминирана.

http://marica.bg/%D0%BE%D0%BA%D0%BE%D1%88%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%85%D0%B0-%D1%88%D0%B5%D1%84-%D0%BD%D0%B0-%D1%87%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BD-%D0%B2%D0%B5%D1%86-%D0%B7%D0%B0-%D0%BD%D0%B5%D0%B7%D0%B0%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D0%B5%D1%87-news22800.html

Protected areas

A fifth of the national territory, nearly a quarter of the South and Islands area, is classified as protected areas.      

AN OVERVIEW

The need to take measures to protect flora, fauna and biological diversity is a recurring theme in European regulations defining policy for the sustainable management of natural resources. In particular, the creation and conservation of natural areas is fundamental for the protection of biodiversity. In 2011, the protected areas included in the "Rete Natura 2000" network covered 21.0 percent of the national territory.

DEFINITIONS USED

The Rete Natura 2000 network includes two types of protected natural areas defined following the introduction of European directives 79/409/Eec (modified by directive 97/49/Ec) and 92/43/Eec. The first set up the so-called Special Protection Areas (Zps - Spa) for the conservation of wild birds; the second covers the Sites of Community Importance (Sic - Sci), special conservation zones for natural and semi-natural habitats and wild flora and fauna. The indicator presented here is given by the ratio of the surface area of protected zones to the overall territorial area, for both Eu countries and Italian regions.

ITALY WITHIN THE EUROPEAN CONTEXT

The figures available on an international level allow for an aggregation of the various types of natural areas (Sci and Spa) in the Rete Natura 2000 network, in order to draw comparisons within the whole of protected areas. In 2010, Italy was among the top ten countries in the Eu for the percentage of territory placed under Rete Natura 2000 protection, with an overall percentage of Spa and Sci of 20.6 percent, against an Eu average of 17.5 percent. Slovenia had the highest percentage of territory in the Natura 2000 network (35.5 percent), followed by Bulgaria and Slovakia (with 33.9 and 29.0 percent, respectively). In general, the Countries in the Mediterranean area, with the exception of Malta, had higher than Eu average levels of protected areas. Denmark (8.9 percent) and the UK (7.2 percent) had the lowest values, with the least protected areas within the national territory.

ITALY AND ITS REGIONS

In the Centre and North area, more than 3.2 million hectares of land are included in protected natural areas in the Rete Natura 2000 network, 18.4 percent of the total territory. In the South and Islands area this percentage rises to 24.7 percent, also thanks to the greater number of areas classified as Sci. The region with the highest percentage of protected areas in the Natura 2000 network was Abruzzo (36.2 percent), followed by Valle d'Aosta and Campania, both with more than 29 percent of protected areas. The region with the lowest percentage was Emilia-Romagna (12.0 percent). With reference to the areas covered by the Natura 2000 network, values of over 400,000 hectares were found in Veneto, Lazio and Puglia; Sardegna had more than 500,000 hectares and Sicilia more than 600,000. If the number of individual areas is considered, Lombardia had the greatest number (241), followed by Sicilia (234) and Lazio. Valle d'Aosta came last with 30 separate Natura 2000 areas.

понеделник, 19 август 2013 г.

Удълбаване Дунав

Проект „Подобряване на корабоплаването в българо- румънския участък на р. Дунав от км 530 до км 520 – Батин и от км 576 до км 560 – Белене" остава за нов програмен период

11 Октомври 2012 16:38:22
http://www.ruseinfo.net/news_105463.html


/на снимката - определените като критични участъци по Дунава/ За напредъка по проект „Подобряване на корабоплаването в българо- румънския участък на р. Дунав от км 530 до км 520 – Батин и от км 576 до км 560 – Белене" говори днес представител на Изпълнителна агенция "Проучване и поддържане на река Дунав" - Русе.

Цел на проекта е елиминиране на тесните места и плитчини в два от най-критичните участъци „Батин" и „Белене" в общия българо-румънски участък на река Дунав, като част от глобален проект за подобряване на навигацията в Долен Дунав. Съоръженията за регулиране на корабоплаването ще бъдат разположени по брега и във водите на териториите на Р. България и Румъния. Двата критични участъка попадат в обхвата на река Дунав от Сомовит (км 610) до Силистра (км 375), за който сектор отговорност по поддържането на корабоплавателния път носи българската страна.

Предвижданите работи включват: укрепителни мероприятия на брегове и острови, включващи защитни и направляващи строителни съоръжения; работи по оформяне и стабилизиране на речното дъно, включително чрез дънни прагове; преодоляване на плитчини и дънни наноси чрез драгиране. Комбинацията от строителни мерки на места за недопускане разширяване на коритото на реката с минимално количество поддържащ драгаж е предпочитаната стратегия за подобряване на корабоплавателните условия.

Проектът е във фаза „Предварителни проучвания" и доклад за ОВОС. Те се осъществяват в рамките на румънски проект по ИСПА с наименование „Техническа помощ за подобряване условията за корабоплаване в общия румъно-български участък на р. Дунав и съпътстващите проучвания" (проект ИСПА 2005 RO 16 P PA 002). В проучването са потвърдени критичните участъци в общия българо-румънски участък (38 броя от устието на р. Тимок (rkm 845) до гр. Силистра (rkm 375)
Актуално състояние на изпълнението на предварителните проучвания:

Проектни решения за всеки критичен участък в три варианта (ЕЕА1, ЕЕА2, ЕЕА3)
Мултикритериен анализ
Оптимизирана алтернатива
- да се намали стойността на най-надеждната до този момент - ЕЕА1
- да бъде намалено въздействието върху околната среда.

Основната стратегия за подобряване на условията за корабоплаване предвижда изпълнение на следните мерки:

Ограничаване и контролиране речния поток чрез изграждане на определени места на буни, дънни прагове и шеврони, както и частично затваряне на някои второстепенни ръкави (между бряг и остров) до ниво средни води, като по този начин се подпомагат естествените процеси на удълбочаване на реката, включително увеличаване на нейната самопромивна способност.

Осъществяване на поддържащ драгаж в плавателната част на реката на определени места, като тази мярка има непостоянен характер и зависи от очакваните наноси най-вече след период на високи води. След приключването на проекта ще бъде необходимо извършването на поддържащо драгиране в периода на неговата жизнеспособност.

В резултат на проекта ще се постигне повишена безопасност за корабоплаването и по-добри навигационни условия, намаляване до минимум на престоя на плавателните съдове по време на ниски водни нива, намаляване на разходите на корабособствениците, поради съкратеното време за транспорт, увеличаване на възможностите за използване на комбиниран транспорт и капацитета на транспортен коридор VII.

Към момента в рамките на румънския проект по ИСПА се извършва процедура по ОВОС. Предстои да се проведат обществени обсъждания на ДОВОС – вероятно в началото на следващата година. Между румънската и българската страни е подписана декларация, че проектът не може да бъде изпълнен в настоящия програмен период, но страните поемат твърд ангажимент за изпълнението му през следващия. В резултат от това, е предложена промяна в оперативната програма и средства в размер на 110 млн.евро се прехвърлят от приоритетна ос 4 към приоритетна ос 3. В процеса на подготовка за следващия програмен период (2014-2020) проектът е предложен за включване в приоритет 3 –"Подобряване на условията за корабоплаване по вътрешните водни пътища-река Дунав "основна мрежа", стана ясно днес по време на заседание на Областна комисия "Инфраструктура, околна среда и транспорт" с председател зам. - областния управител д-р Андриан Райков. В резултат ще бъде извършено модернизиране на системите за навигация и достигане нивото на оборудване на румънската страна, с което ще се унифицира качеството в обозначаването на навигационната пътева обстановка в общия българо- румънски участък на р. Дунав.



Източник: Тази новина е добавена от RuseInfo.net Моля цитирайте източника на новината.

Параходство БРП АД - Русе

Параходство БРП АД - Русе очаква почти цялостно запълване на открития си флот при превозите на руди и рудни концентрати след пускането на металургичния комбинат в Смедерево

31 Юли 2013 09:21:28






Параходство "Българско речно плаване" АД - Русе извършва международна транспортна дейност на товари по р. Дунав и като такава, дейността му е в зависимост от рисковете на международния фрахтови пазар. В частност факторите, носещи риск за дейността на Параходството могат да се разделят на:

 обективни, върху които емитента не може да влияе;
 субективни, върху които може да се окаже влияние от страна на емитента.
Към обективните фактори спадат:

Природните – основния фактор тук е нивото на р. Дунав, както и атмосферните условия през периода. Нивото на р. Дунав влияе пряко както върху натовареността на съдовете, така върху и скоростта на конвоите. И двете крайности- критично ниско и критично високо ниво на реката са изключително проблематични за корабоплаването, тъй като в резултат на затруднената или изцяло прекратена навигация се увеличават разходите, а приходите намаляват.

Започващият нов тримесечен период юли – септември обхваща изцяло летния сезон и най-често се характеризира с ниско ниво на р. Дунав, понякога достигащо до критични минимуми. Като следствие от ниското ниво се ограничава газенето на съдовете, което рефлектира в намаление на количеството товар на борда на съдовете, както и в спад в скоростта на движение на конвоите. Твърде чести явления са и засядания на речните съдове по образувалите се прагове, както и цялостно спиране на корабоплаването в определени участъци поради критично ниско ниво на реката.
Тази година месец юли започва с ниво, близко да нормалното за периода и тенденция към снижение. Все още няма регистрирани прагове на критичните участъци, а само ограничения в периметъра на водния път. Липсата на валежи и очакваното горещото време през следващите седмици ще допринесат за ново снижението на водното ниво. Позитивното е, че Дружеството има подготовка за работа в такава ситуация, тъй като притежава 2 кораба за аварийно – спасителна дейност и плаващ кран за частично претоварване и облекчаване на съдовете и в това отношение по-конкурентно от другите превозвачи при ниски води

Финансови – Приходите на Дружеството се влияят от множество фактори, но през 2013 година основния фактор ще бъде рецесията в отделните държави -членки на ЕО както и нейно отражение в отделните браншове на икономиката и върху потреблението като цяло.

Валутен риск :

През последните месеци се постигна равновесие при използването на различните валути при котировките на навлата. Навлата при най-масовия товаропоток за лятото – този на зърната- твърдо се котират в евро, докато договарянията на навлата на суровинния товаропоток – руди, въглища и концентрати, с произход Украйна и Русия, си остават в щатска валута.

Промени в навлата по дългосрочните договори за превози в рамките на ЕО също не се наблюдават и те продължават да се котират в евро.
Пред вид фиксирания курс на лева към еврото, валутен риск за дружеството от загуба на стойност не съществува

Инфлационен и пазарен риск :
Единствения елемент от разходите на дружеството, който е подложен най-силно на влиянието на външите пазарни фактори е цената на горивото. Цената на горивото е силно променлива величина и може да се предвиди най-много за месец напред на база информацията получавана от борсовите котировки и фючърсни сделки. Съобразявайки се с тази тенденция, дружеството предприема мерки за съответни корекции в навлата най-вече в спот договорите или в тези с кратък срок на изпълнение.
При дългосрочните договори Дружеството използва системата за бункерни добавки за актуализиране на навлата спрямо измененията в цената на горивото. Чрез тази система, навлата растат или намаляват и така се адаптират към разходите за транспорт в зависимост от това в каква посока е изменението в цената на горивото.
Очакванията на превозвачите за цената на лекото гориво ( LSMGO ) за периода юли – септември 2013 е за вариране между 950-1000 щ.д в зависимост от мястото на бункеровка, с възможен скок и над 1000 щ.д.

Търговски риск– Параходството обслужва наличните товаропотоци, появили се вследствие на дадено производство или потребление. Тенденциите, които могат да се развият при отделни групи най-масови товари по р. Дунав за следващия 3-месечен период са следните :

• Зърнени храни - От началото на м. юли започна масирания износ на жито от Сърбия, както и износа на по- умерени количества ечемик от Унгария и пшеница и рапица от България. Зърнения тонаж на всички превозвачи е запълнен за до края на летния период. Наблюдава се завишено търсене на свободен тонаж за превоз на зърна, което тласка спотовите навла към пазара към завишение.

• Руди, пелети и кокс – С пускането в експлоатация на металургичния комбинат в Смедерево се забелязва завишена заетост на флота при превозите на руди и рудни концентрати. Очакванията са за увеличаване на на предлаганите количествата суровини за превоз при стабилизиране на работата на комбината. В следствие на завишеното предлагане на тези суровини, може да се очаква почти цялостно запълване на открития флот на БРП.

• Въглища – С приключване на зимния сезон, потреблението на енергийни въглища и въглища за населението значително намалява. Първите количества въглища за населението от новите договори се очаква да се появят на пазара в началото на м.август.

• Торове - Наблюдава се засилено предлагане на малки и големи партиди торове за превоз, като основните количества вървят от Украйна към Сърбия. Очакванията са да се запазят тези темпове на предлагане до началото на зимата.

Източник: БФБ и RI

http://www.ruseinfo.net/news_116308.html

проект за удълбочаване на Дунав засяга НАТУРА-зони

22 Май 2009, Петък
 

Румънско-българският проект за удълбочаване на коритото на Дунав на определени места, което ще улесни корабоплаването и който се финансира от европейските фондове, може да доведе до унищожаване на територии от изключителна важност за екологията. Това каза в петък Емил Тодоров от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Той е носител на една от най-престижните световни награди за природозащита – Уитли, за 2009 г.

 

Проектът за издълбаване и укрепване на коритото на река Дунав ще се реализира през следващите 4-5 години от България и Румъния, като за страната ни ЕК отпуска 138 млн. евро по Оперативна програма "Транспорт" (ОПТ).

 

Удълбочаването на реката е от голямо общоевропейско значение, защото през лятото нивото на Дунав на определени места пада драстично и се случва кораби да заседнат. Това може да коства на бизнеса милиони евро само от един плавателен съд.

 

Изкопаването на коритото на реката ще е в критичните за корабоплаване участъци от километър 530 до километър 520 при остров Батин и от километър 576 до километър 560 при Белене. Там в момента има прагове, които принуждават кораби с товари да изчакват покачване на нивото.

 

Участъкът при Белене (Беленски острови, включени в НАТУРА 2000) обаче е местообитание на 141 вида птици, 40 от които в българската Червена книга.

 

Според Емил Тодоров, удълбочаването ще наруши водния режим в речния участък и ще влоши условията на живот в Беленския островен комплекс.

 

"Не сме против осъществяването на проекта, но държим той да се изпълни по най-безопасния за природата начин", каза Тодоров. По думите му това е възможно, а държавата може да се поучи от опита на Холандия, които са експерти в изграждането на подобни съоръжения. В момента БДЗП подготвя становище за ефектите от издълбаването на коритото на реката върху екологията и ще го предостави на екоминистерството.

 

Тепърва ще се изготвя Оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС) на проекта, ще се правят обществени обсъждания и ще се уточняват точните му параметри.

 

Емил Тодоров се занимава с проучването и опазването на местообитанията на птиците по поречието на Дунав. Най-голяма опасност за екоравновесието в участъка са плановете за изграждане на ветро-енергийни паркове, незаконните сеч, лов и изкопаване на кариери за инертни материали.

 

"Голяма грешка е да се смята, че еколозите са против изграждането на вятърни паркове или други бизнес инициативи", казва Тодоров. Дори е точно обратното, защото искаме инвеститорите да представят добри проекти, съобразени с екозаконодателството, така че да си нямат проблеми след това, обяснява той.

 

Затова с част от субсидията, дарена на Тодоров от Природен фонд Уитли – 30 хил. британски лири, той ще използва за изработването на карта с чувствителни за екологията райони, предназначена за инвеститори, които ще я ползват при изготвяне на проектите си.

 

 

Десислава Лещарска

Mediapool.bg

ОЩЕ ПОПУЛЯРНИ ПУБЛИКАЦИИ